| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Cadmium, Silver |
| Throw Configuration | SPDT |
| Coil Current | 15 mA |
| Coil Resistance | 1.6 kΩ |
| power consumption | 360 mW |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Switching Voltage | 250 V, 30 V |
| Packaging | Tube |
| Contact Form | 1 Form C (SPDT-NO, NC) |
| Height | 15 mm |
| Relay Type | General Purpose |
| Length | 19 mm |
| Width | 15.5 mm |
Stock: 496
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70104
Ext.Price$0.70104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70104 | $0.70104 |
| 10 | $0.62581 | $6.25810 |
| 25 | $0.59674 | $14.91850 |
| 50 | $0.57623 | $28.81150 |
| 100 | $0.55656 | $55.65600 |
| 300 | $0.53029 | $159.08700 |
| 500 | $0.50526 | $252.63000 |
| 1000 | $0.47277 | $472.77000 |
| 3000 | $0.45933 | $1377.99000 |
| 5000 | $0.44627 | $2231.35000 |
